Oddech,

a stres

Umysł może iść w dowolnym kierunku pod wpływem stresu – w kierunku pozytywnym lub negatywnym: włączony lub wyłączony. Pomyśl o tym jako o spektrum, którego skrajności to nieświadomość na końcu negatywnym i hiperświadomość na końcu pozytywnym. Sposób, w jaki umysł będzie reagował pod wpływem stresu, jest silnie uzależniony od treningu. – Frank Herbert – Diuna

Poniżej dowiesz się więcej na temat relacji pomiędzy oddechem, a stresem – możesz przesłuchać podcast oraz obejrzeć krótki film.

Oddech

Oddychanie jest jedną z najważniejszych funkcji organizmu i odgrywa podstawową rolę w utrzymaniu zdrowia.

Bez tlenu szybko umieramy – wiemy to od początku naszej biologicznej egzystencji. Kluczowy jest tu fakt, że to nie ilość tlenu, który wdychamy ma znaczenie, ale efektywność jego wykorzystania przez komórki naszego ciała.

Reakcja stresowa – naturalny doping

Reakcja stresowa to nasz naturalny doping – daje potężny efekt siły i wydajności. Profesjonalni sportowcy i żołnierze muszą przez lata doskonalić się w treningu mentalnym, by go kontrolować. 

Sytuacja wygląda zgoła odmiennie w przypadku stresu długotrwałego i dotyczącego sfery psychologicznej. Nasz organizm sam z siebie nie jest w stanie nam pomóc i zwykle nie dostrzegamy momentu, w którym stres doprowadził nas do apatii, depresji, problemów ze snem, koncentracją, czy innych z uwagi na powolne, ale systematyczne jego oddziaływanie.


Jak oddychać?

Jak oddychać, aby maksymalnie wykorzystać fizjologiczny potencjał naszego organizmu? W skrócie – miarowo, przeponowo i jak najczęściej przez nos. Tak jak oddychaliśmy, zaraz po urodzeniu.

Posłuchaj podcastu o oddechu i stresie

Oddech, a stres

Stres zwiększa nasz oddech, więc branie głębokich oddechów by się uspokoić po prostu nie ma sensu, a jedynie utrzymuje nas w ciągłym stanie napięcia. Potrzebne jest coś odwrotnego – powolny, cichy, spokojny oddech, który pozwala całemu systemowi powrócić do normy. Zobacz film i dowiedz się więcej na temat tego, jak kontrolować stres oddechem.

Back to top of the page